Психологічна готовність до ризику військовослужбовців Національної гвардії України: [Текст] : монографія / О. С. Колесніченко, Я. В. Мацегора, І. І. Приходько та ін. – Харків : НАНГУ, 2019. – 257 с.

 У монографії наведено результати теоретико-методологічного аналізу проблеми психології екстремальної діяльності: розкрито погляди науковців на сутність готовністі особистості до дій в екстримальних умовах та визначено основні підходи у вивченні даної проблеми; проаналізовано сучасне розуміння психологічних особливостей діяльності фахівців ризиконебезпечних професій. За результатами емпіричного дослідження розроблено структуру та уточнено зміст поняття “психологічна готовність до ризику”, розглянуто динаміку індивідуально-психологічних особливостей особистості у військовослужбовців Національної гвардії України при виконанні службово-бойових завдань в екстремальних умовах. Визначено соціально-психологічні особливості, які впливають на психологічну готовність до ризику військовослужбовців Національної гвардії України. Надано практичні рекомендації щодо вдосконалення програми психологічної підготовки військовослужбовців до дій в екстремальних умовах.

Для практичних психологів, викладачів, слухачів магістратури, аспірантів, ад’юнктів, курсантів та студентів вищих навчальних закладів – майбутніх психологів, офіцерів виховних структур, а також слухачів курсів підвищення кваліфікації офіцерського складу психологічного профілю.
Іл. 45. Табл. 35. Бібліогр. : 227 назви.

А в т о р с ь к и й к о л е к т и в:
О.С. Колесніченко, канд. психол. наук., старш. наук. співроб. (вступ, 1.1‒1.4; 2.1; 3.4, висновки); Я.В. Мацегора, канд. психол. наук, старш. наук. співроб. (3.1–3.4; додатки А; Б); І.І. Приходько, д-р психол. наук, проф. (2.3; 3.1); О.В. Тімченко, д-р психол. наук, проф. (1.1.2; 2.2.1); Н.В. Юр’єва, канд. психол. наук. (2.2; 2.3.1‒2.3.5; 5.1‒5.3; додатки Б; В), С.А. Горєлишев, канд. техн. наук, доцент (4.1‒4.3).
Рекомендовано Вченою радою Національної академії Національної гвардії України як монографія (протокол № 6 від 31 травня 2017 р.)
 ЗМІСТ
ПЕРЕЛІК УМОВНИХ ПОЗНАЧЕНЬ, СИМВОЛІВ, ОДИНИЦЬ, СКОРОЧЕНЬ І ТЕРМІНІВ ………………………………………………...
ВСТУП…………………………………………………………………………
РОЗДІЛ 1. Теоретико-методологічний аналіз проблеми психологічної готовності до ризику…………………………………………………………
1.1 Сучасні підходи до визначення поняття та структури психологічної готовності до ризику…………………………………………………………..
1.1.1 Основні підходи та концепції дослідження ризику і сучасний стан проблеми в психології ………………………………………………………..
1.1.2 Особистісні фактори прийняття ризику (схильність, направленість, готовність)……………………………………………………………………..
1.2 Психолого-юридичний аналіз нормативно-правової бази, яка визначає особливості професійної діяльності співробітників сил охорони правопорядку в екстремальних умовах……………………………………...
1.2.1 Психологічні особливості службово-бойової діяльності військовослужбовців Національної гвардії України………………………..
1.2.2 Моральна і правова детермінація ризику у службово-бойовій діяльності військовослужбовців Національної гвардії України……………
1.3 Сучасні вітчизняні та зарубіжні дослідження психологічної готовності до ризику співробітників сил охорони правопорядку………….
1.4 Ризик, як умова подолання небезпеки у службово-бойовій діяльності військовослужбовців Національної гвардії України………………………..
РОЗДІЛ 2. Емпіричне вивчення психологічної готовності до ризику військовослужбовців Національної гвардії України……………………
2.1 Структура та методи емпіричного дослідження психологічної готовності до ризику військовослужбовців Національної гвардії України…………………………………………………………………………
2.2 Визначення структури психологічної готовності до ризику військовослужбовців Національної гвардії України……………………..….
2.3 Динаміка та особливості психологічної готовності до ризику військовослужбовців Національної гвардії України………………………...
2.3.1 Оцінка здатності до вольового зусилля, як компонент психологічної готовності до ризику військовослужбовців Національної гвардії України…………………………………………………………………………
2.3.2 Оцінка здатності до військової товариськості, як компонент психологічної готовності до ризику у військовослужбовців Національної гвардії України…………………………………………………………………
2.3.3 Оцінка професійної ідентичності, як компонент психологічної готовності до ризику у військовослужбовців Національної гвардії України…………………………………………………………………………
2.3.4 Оцінка здатності до витримки, як компонент психологічної готовності до ризику у військовослужбовців Національної гвардії України…………………………………………………………………………
2.3.5 Визначення типів психологічної готовності до ризику у військовослужбовців Національної гвардії України………………………..
2.3.6 Створення рівняння регресії для прогнозування психологічної готовності до ризику у військовослужбовців Національної гвардії України…………………………………………………………………………
РОЗДІЛ 3. Розробка психодіагностичної методики визначення психологічної готовності до ризику військовослужбовців Національної гвардії України………………………………………………
3.1 Визначення структури методики «Психологічна готовність до ризику»…………………………………………………………………………
3.2 Визначення показників якості методики «Психологічна готовність до ризику»…………………………………………………………………………
3.2.1 Надійність методики «Психологічна готовність до ризику»…………
3.2.2 Валідність методики «Психологічна готовність до ризику»…………
3.3 Диференційна здатність методики «Психологічна готовність до ризику» і нормування для різних категорій військовослужбовців Національної гвардії України…………………………………………………
РОЗДІЛ 4. Розроблення автоматизованого психодіагностичного комплексу визначення психологічної готовності до ризику військовослужбовців Національної гвардії України……………………
4.1 Структура баз даних та їх логічний взаємозв’язок у психодіагностичному комплексі, який встановлюють рівень психологічної готовності до ризику…………………………………………
4.2 Створення модуля проведення опитувань психодіагностичного комплекса, який встановлюють рівень психологічної готовності до ризику…………………………………………………………………………..
4.3 Розроблення блоку аналізу результатів тестування та визначення рівня психологічної готовності до ризику…………………………………...
РОЗДІЛ 5. Розроблення соціально-психологічного тренінгу формування психологічної готовності до ризику у військовослужбовців Національної гвардії України та визначення його ефективності…………………………………………………………….
5.1 Настанова до соціально-психологічного тренінгу «Формування психологічної готовності до ризику військовослужбовця Національної гвардії України»……………………………………………………………….
5.2 Програма соціально-психологічного тренінгу «Формування психологічної готовності до ризику військовослужбовця Національної гвардії України»………………………………………………………………..
Анкета оцінювання ефективності тренінгу………………………………….
ВИСНОВКИ…………………………………………………………………..
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ …………………………………
ДОДАТКИ …………………………………………………………………….
Додаток А. Експертна оцінка визначення обсягу та змісту поняття «психологічна готовність до ризику у військовослужбовців Національної гвардії України»……………………………………………………………….
Додаток Б. Психодіагностичні методики дослідження компонентів психологічної готовності до ризику………………………………………….
Додаток В. Показники компонентів психологічної готовності до ризику військовослужбовців Національної гвардії України